İŞ DÜNYASI GAZİANTEP’TE BULUŞTU
Tarih: 29.12.2018 - Cumartesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen ‘İş Dünyası İstişare’ toplantısında konuşan Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Mehmet Akıncı, Antepfıstığına tarımsal ürün desteği verilmesini istedi.

Gaziantep Ticaret Borsası, Ticaret Odası ve Sanayi Odası iş birliğiyle, "İş Dünyası İstişare Toplantısı" düzenlendi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, GAİB Başkanı Fikret Kileci, Gaziantep Esnaf Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu, başka illerden gelen oda ve borsa başkanları ile çok sayıda davetlinin katıldığı toplantı Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda yapıldı.


Türkiye'nin ileriki 10 yılda temel hedefinin "yüksek gelirli ülkeler" ligine yükselmek olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bunun tek yolunun da üretilen ve dünya pazarlarına sunulan ürünlerin teknoloji, tasarım ve marka içeriğinin seviyesini yükseltmekten geçtiğini vurguladı. Bakanlığın son dönemdeki çalışmalarına değinen Pekcan, 35 yeni Türk Ticaret Merkezi'nin açılacağı yerlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini, 19 il ve 28 odada İhracat Destek Ofisleri kurduklarını kaydetti. Pekcan, yeterince etkili olmadıkları pazarlara yeni stratejilerle güçlü şekilde girmek için eylem planları hazırladıklarına dikkati çekti.
Gaziantep'in köklü bir sanayileşme geleneği ve sermaye birikimi yaratması sebebiyle ekonomi açısından çok önemli bir şehir olduğunu belirten Pekcan, kentin ihracatının 2002'de 620 milyon dolarken, 2017 yılında 6,6 milyar dolara ulaştığını, bu yılsonu itibarıyla da 7 milyar dolar seviyesine ulaşacağını kaydetti.
Pekcan, Gaziantep'in 1,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla cari açığın finansmanına da önemli katkı verdiğine dikkati çekti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inandığını ifade ederken, “Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Bakın, son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz” diye konuştu.
Toplantının Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun, 97. yıl dönümüne denk geldiğini dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Gaziantep; kahramanlığı, ‘Gazi’ unvanıyla tescillenen, İstiklal Madalyasıyla taçlanan bir şehirdir Gaziantep. Antep’in düşmana direnişi, İstiklal harbimize ışık tutmuş, Anadolu’da yiğitlik ve vatanperverliğin simgesi olmuştur. Tüm şehitlerimizi şükran duyguları ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

TESK GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN: “BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise Gaziantep'in bir dünya markası olduğunu söyledi.
Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Palandöken, "İşte yanı başımızda parçalanmış, bölünmüş Suriye'nin insanlarının halini görüyorsunuz. Düne kadar 'gidip Halep'i bir gör' dediğimiz yerlerin ne hale geldiğini görüyorsunuz. Ülkemizin düzeni bozulursa paranın ne değeri kalır? O yüzden birbirimize sahip çıkmalıyız." diye konuştu.

 

ANTEPFISTIĞINA DESTEK TALEBİ

GTB Başkanı Mehmet Akıncı ise yaptığı konuşmada, borsanın Antepfıstığı ve Bulgur Meslek gruplarından gelen talepleri dile getirdi.

Gaziantep’in Türkiye bulgur üretiminin ve ihracatının yarısından fazlasını tek başına karşılamakta olduğunu kaydeden Akıncı, “Ülke ekonomimize üretim, istihdam ve ihracat noktasında önemli katkılar sunan Bulgur üreticilerimiz, Bulgur ihracatının kısıtlanması veya mevzuat değişikliğiyle ONCE İTHALAT SONRA İHRACAT şartının getirilmesi durumunda önemli sorunlarla karşılaşacaklarını ifade etmektedirler. Türk Bulgurunun dünya pazarlarında daha etkin yer alması için, özellikle Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBGT) tarafından yıllardır dünyanın birçok ülkesinde önemli harcamalar yapılarak fuar ve tanıtım çalışmaları yapılmıştır. İthal buğdayla üretilip, Türk Bulguru markasıyla piyasaya sürülecek olan düşük kalitedeki bulgur, kalite vurgusunun ön plana çıkarıldığı tüm bu tanıtım çalışmalarını sekteye uğratacaktır” diye konuştu.

Bulgur sektöründe iştirak edenlerin daha çok KOBİ olduğuna ve diğer sektörlere göre daha sınırlı finans olanaklarına sahip olduklarına işaret eden Akıncı, Bu finans problemlerinden dolayı firmaların ‘’önce ithalat sonra ihracat’’ uygulamasında büyük sorunlarla karşılaşabileceklerini söyledi.

Antepfıstığının Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'nin 27 farklı il ve ilçesinde yüzbinlerce kişiye iş ve ekmek imkânı sağlamakta olduğunu belirten Akıncı, böylesi özel ve stratejik öneme sahip bir ürünün tarımsal destek programlarının dışında kaldığını kaydeden Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu yıl ülkemizdeki antepfıstığı tahmini rekoltesi 240 bin ton olarak açıklandı. Fakat ürüne prim desteği uygulanmamasından dolayı toplam rekoltenin ancak yüzde 30’luk bir kısmının tescil edileceğini öngörmekteyiz. Geriye kalan yüzde 70’lik kısım ise maalesef kayıt altına alınamayacak. Bu kayıt dışılığın önüne geçilememesinden dolayı devletimiz her yıl çok ciddi vergi kayıplarına uğramakta. Talebimiz, üretimin teşvik edilmesi için direkt veya kilo bazlı prim desteği uygulamasına geçilmesi   veya fındıkta olduğu gibi dekar başına 170 lira alan bazlı gelir desteği verilmesi. Antepfıstığına verilecek olan destek ilk bakışta önemli bir maliyet oluşturacak gibi gözükse de kâr zarar hesaplamalarına bakıldığında ürünün kayıt altına alınması ile devletimizin alacağı stopaj ve BAĞ-KUR primiyle kara geçeceği net bir şekilde görülmekte.”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, sanayici ve işadamlarının yaşadığı sorunları, İş Dünyası İstişare Toplantısı'nda anlattı. Ünverdi, "Ülkemizin Ortadoğu'ya açılan kapısı olan Gaziantep, koşullar ne olursa olsun üretmeye devam ediyor. Reel sektör ve finans sektörü ekonominin iki ana öznesidir. Finans sektörü sanayicinin, iş dünyasının yanında olursa sorunlar çok daha kolay aşılır" dedi.
 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da Habur Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk nedeniyle yakın zamana kadar ihracatçıların yaşadığı sorunların, Bakan Pekcan'ın girişimleriyle çözüldüğünü belirten Yıldırım, "Bu bölge bir tekstil üretim merkezidir. Aynı zamanda güçlü bir istihdam kapısı olan tekstil, iplik ithalatıyla ilgili düzenleme beklemektedir." dedi.
 

 

DİĞER HABERLER
TWİTTER TAKİP ET