Etkin ve yenilikçi yöntemlerle üyelerinin rekabet gücünü artırır.
2030 yılına kadar Gaziantep’in tarım ve hayvancılık sektöründe Türkiye’nin cazibe merkezi olmasına öncülük etmek ve kurumsallıkta mükemmelliği yakalamak.
Borsamızdan Antepfıstığında Ur-Ge Atağı
Tarih: 26.06.2015 - Cuma

 Borsamız Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE programı kapsamında antepfıstığı işletmecilerini dünya pazarlarına taşımaya hazırlanıyor.

Antepfıstığının korunması ve üretiminin arttırılmasına yönelik son yıllarda önemli projeler hayata kazandıran GTB, şimdi de antepfıstığının uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalara başladı.
Ekonomi Bakanlığı tarafından sürdürülen  UR-GE programı çerçevesinde, antepfıstığı sanayicilerinin dünya pazarlarında daha etkin rol almasına olanak sağlamak isteyen GTB, bu bağlamda üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. 11 farklı sektör grubunu bünyesinde barındıran  ve tüm gruplarda UR-GE ve Kümelenme projesi yürütmek isteyen GTB, ilk çalışmasını antepfıstığı sektör temsilcilerine yönelik düzenledi.
4K Yönetim Destek Merkezi Koordinatörü  Funda Suran ın konuşmacı olarak katıldığı UR-GE bilgilendirme toplantısında  antepfıstığı işletmecilerine UR-GE nin amacı ve kümelenmenin önemi hakkında bilgiler verildi.
Programının dayanağının Ekonomi Bakanlığı nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi hakkındaki tebliği olduğunu ifade eden Suran, buradaki amacın ise şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmaya yönelik eğitim danışmanlık giderleri ile işbirliği kuruluşlarının proje bazlı giderlerinin desteklenmesi olduğunu söyledi.
GTB nin gerçekleştirmeyi planladığı UR-GE programının antepfıstığı işletmecilerine genel anlamda ciddi katkılar sağlayacağını belirten  Suran, "Üye firmalar bu program sayesinde eğitim, danışmanlık, pazar araştırması ve uluslararası ticaret kuralları ve uygulamaları gibi konularda gerekli altyapıya kavuşacaklar "dedi.
Toplantının son bölümünde ise dünya antepfıstığı ihracatı hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verildi.