Etkin ve yenilikçi yöntemlerle üyelerinin rekabet gücünü artırır.
2030 yılına kadar Gaziantep’in tarım ve hayvancılık sektöründe Türkiye’nin cazibe merkezi olmasına öncülük etmek ve kurumsallıkta mükemmelliği yakalamak.
YILIN İLK ANTEP FISTIĞINA GTB’DEN ÖDÜL
Tarih: 19.07.2022 - Salı
Gaziantep’in en önemli tarım ürünlerinin başında gelen Antep fıstığında yılın ilk ürünü hasat edildi. Hasat mevsiminden önce olgunlaşarak doğal rengine ve tadına kavuşan ilk ürün kırmızı kabuklu Antep fıstığını yetiştiren çiftçi Musa Doğan, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

2022 yılının ilk mahsul kırmızı kabuklu Antep fıstığı Gaziantep’te yetiştirildi. Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Bilek köyünde çiftçi Musa Doğan tarafından yaklaşık 20 dönümlük fıstık bahçesinde yetiştirilen ilk mahsul kırmızı kabuklu Antep fıstığı, senenin ilk ürünü olarak kayıtlara geçti. Yılın ilk Antep fıstığını dalından kopardığı salkımlarla GTB’ye getiren çiftçi Musa Doğan’a, cumhuriyet altını hediye edildi.

Sezonun ilk Antep fıstığını yetiştiren üreticiyi tebrik ederek, bereketli ve bol kazançlı bir sezon temennisinde bulunan GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, yaptığı açıklamada Antep fıstığının kent ve bölge ekonomisi açısından son derece önemli bir ürün olduğunu ifade etti.

İsmini ana vatanı Gaziantep'ten alan Antep fıstığının tarihin her döneminde bolluk ve bereketin simgesi olduğunu kaydeden Bayram, “Bu nedenle yılın ilk ben fıstığını yetiştiren üreticilerimizi geleneksel olarak her yıl ödüllendirmekteyiz. Buradaki amacımız hem yıllardır süre gelen bir geleneği yaşatmak hem ürünümüze dikkat çekmek hem de üreticilerimizi küçükte olsa bir hediyeyle onura etmek" dedi.

 Yılın ilk Antep fıstığını yetiştiren çiftçi Musa Doğan ise ilk mahsul Antep fıstığını yetiştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bahçesindeki Antep fıstığı ağaçlarının özel cins olduğunu ve bu nedenle ürünlerin her sene normal hasat sezonundan 20-30 gün önce olgunlaşarak doğal rengine kavuştuğu belirten çiftçi Doğan “Bilek köyünde çiftçilikle uğraşıyorum. Ailemle birlikle üreticilik yaptığımız 20 dönümlük bir fıstık bahçemiz var. Bu sene gerek havaların sıcak gitmesi gerekse de ağaçlarımızın özel cins fıstık olmasından dolayı ürünlerimiz yaklaşık bir ay önce istenilen olgunluğa ve renge ulaştı. Bahçede sadece bir ağaçtan yaklaşık 2 kilogram salkım halinde fıstık kopararak Gaziantep Ticaret Borsasına getirdim. Gaziantep merkezde yılın ilk Antep fıstığını üretmekten dolayı son derece mutluyum. Tüm çiftçilerimiz adına verimli bir hasat yılı olmasını diliyor, Gaziantep Borsamıza fıstık üreticilerimize gösterdiği ilgi ve destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.