Etkin ve yenilikçi yöntemlerle üyelerinin rekabet gücünü artırır.
2030 yılına kadar Gaziantep’in tarım ve hayvancılık sektöründe Türkiye’nin cazibe merkezi olmasına öncülük etmek ve kurumsallıkta mükemmelliği yakalamak.
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI YETKİLİLERİ İLE FAO TEMSİLCİSİNDEN GTB’YE ZİYARET
Tarih: 29.07.2022 - Cuma
Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Osman Türkman ile farklı illerden gelen Tarım ve Orman İl Müdürleri Gaziantep Ticaret Borsasını (GTB) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve Meclis Divanı Üyeleriyle bir araya geldi. Ziyarette, GTB’nin hayata kazandırdığı projeler, ikili iş birliği olanakları ve devam eden hasat dönemi hakkında istişarelerde bulunuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile FAO Temsilcisini GTB’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade eden GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, konuşmasında borsanın bölge için örnek teşkil eden vizyon projeleri hakkında bilgiler verdi.

Türkiye’nin ilk Antep fıstığı lisanslı deposunu fıstığın ana vatanı Gaziantep’te hizmete kazandırdıklarını kaydeden Akıncı, 10 bin toz fiziki depolama kapasitesine sahip olan lisanslı depoda 2021 yılından bu yana ürün kabul işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle gastronomi kenti Gaziantep’te, Türkiye’nin en büyük ve en modern Et Borsası ve Et Hali’ni hizmete açtıklarını vurgulayan Akıncı, 2021 yılında toptancı kasapların taşınmasıyla birlikte tesisin tüm bileşenleriyle sektör temsilcilerine hizmet vermeye başladığını dile getirdi.

TÜBİTAK iş birliğiyle inşaat çalışmaları tamamlanan Pilot Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi ile ilgilide bilgiler aktaran Akıncı, Antep fıstığının işlenmesi ve kalitesinin korunmasına yönelik hizmet verecek olan tesiste temizleme, kabuk soyma, çıtlatma, kırma, kavurma ve paketleme ünitelerinin kurulum işlemlerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.