Başkandan Mesaj

Gaziantep Emtia Merkezi Olacak, Bulunduğu coğrafya itibariyle yüzyıllar boyu çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ve tarihin her döneminde stratejik bir öneme sahip olan Gaziantep, sanayi ve ticarette yakaladığı küresel başarıyı şimdi tarım sektörüne taşıyor.

Kurtuluş mücadelesi sonrası adeta kendi küllerinden yeniden doğarak, müteşebbis ruhla, dünyanın hayranlıkla izlediği bir marka şehir olmayı başaran Gaziantep, bölge ve ülke tarımına yön verecek yeni projeleriyle önemli bir emtia merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bugün tarıma dayalı sanayide Türkiye’nin başkenti konumunda olan Gazi şehrimiz, Konya’dan –Mardin’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada yetiştirilen birçok tarımsal ürünün işlenerek piyasaya sürüldüğü bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Bugün üretimi, istihdamı ve ihracatıyla Türkiye ekonomisine moral kaynağı olan Gaziantep’in, var olan tarım ticareti potansiyelini şimdi çok daha üst seviyelere çekmek istiyoruz. Bu bağlamda, borsamız bünyesinde, ‘Et Borsası, ‘Lisanslı Depoculuk ‘,’Ürün İhtisas borsacılığı’ ve Emtia Merkezi’ gibi tarımsal gelişimde dünya borsalarına entegre olmamızı sağlayacak önemli projelerin alt yapısını oluşturma gayreti içerisindeyiz.

Gaziantep ve Türkiye için birçok ilki ve yeniliği içinde barındıracak olan bu projeler, tam olarak faaliyete girdiğinde bölgesel bir kalkınma atağını da başlatmış olacağız. Tüm buprojelerin yanı sıra, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile birlikte yürüttüğümüz ‘Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi’ ve TÜBİTAK MAM ile birlikte sürdürdüğümüz “INNOFOOD CENTER”, (Gıda Yenilikçilik Merkezi ) çalışmalarımızda aralıksız bir şekilde devam ediyor. Bölgemizin göz bebeği antepfıstığının dünya piyasalarında daha rahat rekabet etmesine olanak sağlayacak olan `Antepfıstığı İşleme Pilot Tesisi`,modern işleme teknolojisi sayesinde ürünün kalitesini koruyacak örnek bir yapıya sahip olacak. Fıstığın nihai bir ürün haline gelene kadar tüm evrelerini içinde barındıracak olan bu tesis, gıda sanayimize de artı bir katma değer kazandıracak.

Ayrıca bu tesiste TÜBİTAK ile birlikte Ar-Ge ve ürün geliştirmeye yönelik çeşitli projeleri de uygulama fırsatı elde edeceğiz. Bunların yanı sıra yöresel ürünlerimizin marka değerinin korunmasına yönelik ‘tescil’ çalışmalarımıza da start verdik. 2015 yılı içerisinde inşallah Antep Peyniri, Antepfıstığı Ezmesi ve Kurutmalık Sebzelerimiz için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) başvurularımızı tamamlamış olacağız. Bu sayede kültürel ürünlerimiz aslına uygun şekilde üretilerek yeni kuşaklara aktarılacak…

Ahmet TİRYAKİOĞLU

GTB MECLİS BAŞKANI