TMO'dan ELÜS Platformu
Tarih: 18.12.2018 - Salı

TMO tarafından Elektronik Ürün Senetli (ELÜS) stokların şartlı satış işleminin gerçekleştirilebilmesi amacıyla web tabanlı "ELÜS SATIŞLARI" platformu oluşturulmuştur.

Oluşturulan web tabanlı platform üzerinden ELÜS satışlarının duyurusu yapılarak, talep toplanacak ve dağıtım işlemi gerçekleştirilecektir. Yazılım platformu üzerinden gerçekleştirilen dağıtımların takas ve ciro işlemlerinin yapılabilmesi için ilgili ticaret borsasına bilahare gönderilecektir.

Tüm ELÜS satışları bu platform üzerinden gerçekleştirileceği için bu satışlardan faydalanmak isteyen kişi ve firmaların internet üzerinden platforma üye olması, üyeliğini ve üye olurken girdiği bilgilerin doğruluğunu hinterlandında bulunduğu TMO Şube Müdürlüğüne giderek onaylatması gerekmektedir.

Her firma sisteme bir kez üye olabilecek, bu üyelik ise firma içerisinde bir kişi ile sınırlı tutulacaktır. Sistemde üyelerin sektör ayrımı ve fiili tüketim takibi yapılacağından üyelik aşamasındaki bilgilerin (fiili tüketim, ihracat miktarı, adres beyanı, fabrika sayısı vb) sağlıklı bir şekilde girilmesi önem taşımaktadır.

Üyeler platform üzerinden TMO'nun tüm ELÜS satışlarını görüp alım emri verebilecektir. Ancak üye, takas işlemini (şartlı satış işlemini) gerçekleştirecek ilgili ticaret borsasına üye değil ise bu satış işlemi gerçekleşemeyecektir.

Sisteme kayıt ve talep oluşturma işlemleri https://ticaret.tmo.gov.tr linkinden veya http://www.tmo.gov.tr sayfasındaki "ELÜS SATIŞLARI" kısayol sekmesinden girilmek suretiyle yapılacaktır.

DİĞER HABERLER
TWİTTER TAKİP ET