Yeni nesil Borsacılık faaliyetleri ile üyelerinin rekabet ve ticari gücünü artırmak.
2030 yılına kadar Ticaret Borsaları İşlem Hacmi sıralamasında ilk 3’te yer almak.
Antep Fıstığı Lisanslı Deposu

2018 yılında ülkemiz genelinde 240 bin ton Antepfıstığı üretimi gerçekleşmiş, bunun 90 bin tonu Gaziantep'te ve 100 bin tonu ise Şanlıurfa'da üretilmiştir. 2018 yılında üretilen Antepfıstığının %79'u bölgemizde yetişmiştir. Yine 2019 yılında ise bölgedeki üretim oranı %68'dir (TÜİK). Üretilen Antepfıstığı Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilir, kurutulup depolanarak yıl boyunca işlenir. Bu yüzden Antepfıstığında depolama büyük önem arz etmektedir.

Depolama işlemi genelde tüccarların ambarlarında uygun olmayan koşullarda yapılmaktadır. Bu uygun olmayan koşullar, Antepfıstığında Aflatoksin oluşumuna sebep olmakla beraber, bozulmalara, küflenmelere ve böceklenmelere de sebep olmaktadır. Bu yüzden birçok ürün zayi olmakta, birçoğu da piyasa sürülerek halk sağlığını etkilemektedir. Böylelikle hem bölge halkı hem de tüccarlar ve sanayiciler bu durumdan olumsuz olarak etkilenmekteydi.

Bu sorunları gidermek adına, bölgede yer alan çiftçiler ve üreticilerden gelen talepler üzerine, Antepfıstığı Lisanslı Deposu kurulma ihtiyacı duyulmuştur. Sıcaklık ve nem kontrolü olan, Ticaret Bakanlığı tarafından periyodik denetimlere tabi tutulan bir depo olan Antepfıstığı Lisanslı Deposu, bahsedilen problemleri çözmeye yardımcı olacaktır. Antepfıstığına yönelik ülkemizde yapılan ilk Lisanslı Depoculuk olan Antepfıstığı Lisanslı Deposu, bölgeye örnek olmuş ve büyük bir hizmet sunmuştur.

Adres: Gaziantep Nizip Yolu Üzeri 11. Km., Küllü Mah. 48018 No'lu Cad. No: 9, 27630, Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: 0 (537) 396 1730
Web: www.gtblidas.com
E-Posta: info@gtblidas.com