Mehmet KAVSARA - Dede Mesleğini Zirveye Taşıdı
Tarih: 27.11.2014 - Perşembe

Ata mirası antepfıstığı üreticiliğini dört kuşaktır babadan oğula sürdüren Kavsara ailesi, yarım asırlık bilgi birikimini ve deneyimini Fıstık Evi markasıyla tüm Türkiye ye taşıdı.

1980 yılında zamanın önemli tarım ticaret merkezlerinden biri olan Şirehan da deden kalma küçük bir dükkanda sektöre ilk adımlarını atan Mehmet Kavsara, Fıstık Evi markasıyla işlenmiş antepfıstığı üretiminde Türkiye nin aranan markalarından biri olmayı başardı.
 
Yıllık ortalama 2500 ton tuzlu fıstık ve iç fıstık üretim kapasitesine sahip olan Fıstık Evi nden ülke genelinde 100 farklı noktaya kuruyemiş, baklava ve çeşitli tatlı ürünleri satışı yapılmakta.
 
Başarılı olmanın en büyük sırrının dürüstlükte ve çok çalışmakta yattığını belirten Mehmet Kavsara, Gaziantep Ticaret Borsası "Başarı Hikayeleri" editoryal ekibinin sorularını yanıtladı.
 
1-Sizi ve işletmenizi tanıyabilir miyiz?
İsmin Mehmet Kavsara, Kavsaralar ailesi olarak ata mirası fıstık üreticiliğini 4 kuşaktır babadan oğula aktararak büyük bir titizlikle sürdürüyoruz
İşletmemiz Fıstık Evi’ni kuruyemişin yanı sıra baklava, lokum, çikolata, helva ve krokan üretimi yapan tatlısever firmaların Antepfıstığı ihtiyacını karşılamak amacıyla kurduk. Bugün sektöründe marka haline gelen işletmemizin temelleri 1980 yılında atıldı. Antep fıstığı işletmeciliği, üretiminden işlenmesine, satın alımından tadımına, paketlenmesinden pazarlanmasına kadar her aşaması ayrı bir ustalık, bilgi, tecrübe, birikim ve incelik isteyen bir iştir. Firmamız geçen 34 yıllık süreç içerisinde kaliteden ödün vermeden, geçmişten gelen tecrübe ve birikimini teknolojik gelişmelerle harmanlayarak, alanında uzman personelleriyle Türkiye nin sektöründe aranan markalarından biri olmayı başarmıştır. Öte yandan üretim de gösterdiğimiz hassasiyeti ve insan sağlığına verdiğimiz önemi İSO 9001, İSO 22000, FSMS-HACCP kalite belgeleriyle de tescilledik.
 
2-İş hayatına nasıl başladınız? 
Bizim işimiz aslında biraz babadan oğula kalan geleneksel bir meslek. İş hayatına şu zaman başladım,  şu yaşta başladım gibi süreçleri dile getirmem pek doğru olmaz gibime geliyor. Çünkü bu iş bizim vazgeçemediğimiz ata mesleğimiz. Bu nedenle biz doğduğumuzdan bu yana bu işin içindeyiz. Antepfıstığı yöresel ve kendi şehrimizin adıyla anılmasından, geçmişte fıstık bahçelerine sahip olmamızdan dolayı bizim için çok önemli.
 
3-İşe ilk başladığınız yıllarda üretim kapasiteniz ve üretim alanınız ne kadardı.2014 yılı itibariyle şu an ne kadar?
Aslında fıstık sektöründe 1946 yılından beri bulunuyoruz. Bir fiil Mehmet Kavsara olarak işe ilk başladığımız yer 1981 yılında eski Şire hanındaki dedemizden kalan dükkandı. İlk zamanlarda üretim şeklimiz tamamen elde eleme, el ile çuval dikme gibi makinadan uzak ve hijyenik olmayan koşullarda yapılıyordu. Yıllar içerisinde kaliteden ödün vermeden kendimizi sürekli yenileyerek dünya standartlarını kısa sürede yakaladık. Şimdi 2014 yılı itibariyle İSO standartlarını ve BRC (uluslararası kalite ) belgesini almış Türkiye genelinde 100’ü aşkın firmayla çalışan bir markayız. Toplam üretim kapasitemiz yılık 1500 ton tuzlu fıstık, yıllık 1000 ton iç fıstık olarak gerçekleşmekte.
 
4-İşletmenizin çalışma alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?
İşletmemiz çikolata, lokum, helva, kuruyemiş, baklava, ve pastahane sektörlerinde iş yapan firmalara hizmet sunmaktadır.
 
5-İhracatta ve iç pazardaki durumunuz ne? Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?
Bire bir ihracat yapmamaktayız ama ihracat yapan firmalara tedarik sağlamaktayız
 
6-İşletmeleriniz bünyesinde kaç kişi istihdam ediliyor?
Şu an işletmemizde 40 kişi istihdam sağlamaktayız.
 
7-Sektörünüzde Türkiye’nin en önemli firmaları arasında yer alıyorsunuz. Tabii bu başarı kolay gelmemiştir, İş hayatınızda ilgili unutamadığınız bir anı var mı?
Başarı tabi ki kolay gelmedi. Başarıyı yakalamak için sebat etmek, kendi işine özen göstermek sahiplenmek ve alın teri dökmek gerekiyor. Çaba harcamadan başarı olmayacağını kabullenmek, kazandığınız parayı tekrar işinize yatırmak ve günün koşullarına göre teknolojiyi takip ederek sürekli gelişime açık olmak başarının altın kuralları arasında yer alıyor.  Sektörde unutmadığım en önemli anı ise 2008 yılında ilk kalite belgelerini aldığımızda işçilerimize bone veya maske takmalarını istediğimizde işçilerimiz “biz bu şartlarda çalışamayız ve alışamayız” demişlerdi. O gün bu karara direnen tüm işçilerimizle yollarımızı ayırıp oğlum, ben ve beyaz yakalı arkadaşlarımız üretim bandına beraber çıkmıştık. Herkes üretimin duracağını beklerken biz kalitede sürekliliği sağlamak adına geceli gündüzlü çalışıp o haftaki siparişleri hazırlayıp tüm taahhütlerimizi gününde teslim etmiştik. Bu yılların verdiği deneyim ve ilerleme aşkımızı daha da arttıran bir olay olmuştu.
 
8-Kurulduğunuz yıldan bu yana ne tür yenilikler ve çalışmalar yaptınız?
Kapasite arttırıcı son teknoloji makinelerin alımı, kalifiye personel alımı ve bünyemizdeki çalışanlarımıza sürekli kendilerini geliştirici eğitimler vermemiz bunların başında geliyor. Ayrıca kurduğumuz laboratuvar ve daha iyi olmak adına gerçekleştirilen denetimleri de bunlara ekleyebiliriz.
 
9-Genel üretiminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Genel üretimimiz, İç antepfıstığı ve türevleri (file, kıyılmış, çiğ tane, kavrulmuş tane, dikey, öğütülmüş). Türkiye’de bir ilk olan çikolatalı badem kreması, enfes bir tada sahip olan ve herkesin tatması gereken tamamen natürel fıstık ezmesi (glikoz şurubu bulunmayan)Tamamen doğal badem ezmesi (glikoz şurubu bulunmayan) Çikolata sektörü için olmazsa olmaz kavrulmuş fıstık içi Yöresel deyimimizle “eğlence” olarak geçen kabuklu tuzlu fıstıklar.
 
10-İş hayatında başarıyı yakalamak isteyen gençlere ne gibi önerileriniz var?
İnsanın kendine güven duyması, yapacağı işi sevmek, basamakları tek tek tırmanarak çıkmak, kesinlikle dürüstlükten taviz vermemek ve daha da önemlisi işinizde en iyi olabilmek için çalışanlarınızdan daha çok çalışmalı ve ter akıtmalısınız.
DİĞER HABERLER
TWİTTER TAKİP ET