Etkin ve yenilikçi yöntemlerle üyelerinin rekabet gücünü artırır.
2030 yılına kadar Gaziantep’in tarım ve hayvancılık sektöründe Türkiye’nin cazibe merkezi olmasına öncülük etmek ve kurumsallıkta mükemmelliği yakalamak.
GAZİANTEP ET BORSASINA KAVUŞUYOR
Tarih: 27.11.2016 - Pazar
-GTB YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET TİRYAKİOĞLU: -“30 BİN METREKARE KAPALI ALAN ÜZERİNE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VE EN MODERN ET BORSASINI KURUYORUZ” -GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN: -“ GASTRONOMİ ALANINDAKİ İDDİAMIZI İLERİYE TAŞIYABİLMEK ADINA ET ÜRETİM MERKEZİNİN ALT YAPISINI OLUŞTURMAMIZ GEREKİYOR”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) işbirliğiyle 30 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak olan Et Borsasının protokol imza töreni gerçekleştirildi. Gaziantep’in yeni Et Halinin de içerisinde yer alacağı Türkiye’nin en büyük ve en modern Et Borsasının 16 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Yaklaşık 2 yıldır aralıksız sürdürülen çalışmalar neticesinde yer tespiti ve tüm proje çalışmaları tamamlanan Et Borsasının imza protokolü, Kent Konseyinin Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonunda düzenlediği 10. Genel Kurulunda yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu tarafından imza altına alınan protokol törenine, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, Kent Konseyi Üyeleri, Gaziantep Kasaplar Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar.

Gaziantep’in ihtiyaç duyduğu et üretim merkezinin daha önceleri Kent Konseyinde gündeme getirildiğini ve şuan temel atma aşamasına gelinen yeni Et Borsasının müjdesini ilk olarak burada vermek istediklerini belirten GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Et Borsası hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin UNESCO Gastronomi alanındaki tek temsilcisi olan Gaziantep’in geleneksel yemeklerinin vazgeçilmezi ET’in daha hijyenik ve daha modern tesislerde üretilmesi için ET Borsası ile ilgili çalışmalara başlandığını anımsatan Tiryakioğlu, yaklaşık 2 yıldır sürdürülen özverili çalışmalar ve istişareler neticesinde Gaziantep’e özgü bir model üzerinde karar kılındığını ifade etti.

 Yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek olan Et Borsası ve Et Halinin, şehirde tüketilen et kalitesinin artmasına ve et üretiminin daha modern tesislerde hijyenik şartlarda yapılmasına katkı sunacağını aktaran Tiryakioğlu,” Her türlü modern teknoloji ve konforun düşünüldüğü projede tartım işleminden sonra etler monoray sistemleriyle belirlenen noktalara taşınacak, gıda mühendislerinin onayından geçtikten sonra da damgalanacak. Tescili yapılacak olan et tamamen kapalı ortamlarda işlem gördükten sonra sahibine ulaştırılacak. Öte yandan proje dâhilinde soğuk hava depoları da yer alacak ve etler teşhir salonunda satışa sunulacak. Yani kısacası şehrimizde üretilen et el değmeden sofralarımıza kadar gelecek” dedi.

Tiryakioğlu, Türkiye’nin en modern Et borsası ve Et Hali olarak inşa edilecek olan tesisin kentin 50 yıllık et üretim sorununu ortadan kaldıracağını sözlerine ekledi.

Yeni et borsasının sektörle ilgili tüm tarafların ciddi desteğini alarak projesinin oluşturulduğunu kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise,” Kasaplar derneğimizle de geçen hafta oturuldu konuşuldu. Sistem nasıl çalışacak, kim ne yapacak bunlarla ilgili ortak bir mutabakat sağlandı. Şehir olarak hakikaten Gastronomide iddialıysak özellikle et üretiminde hijyenik ortamın daha da artırılması için bu altyapıyı oluşturmamız gerekiyordu. Bu konuda bizden Büyükşehir Belediyesi olarak istenilen tüm alt yapıyı oluşturduk. Milletvekillerimizde bu işin Ankara da takipçisi oldu ve bu güzel gelişmeyi şimdi Kent Konseyinde şehrimize müjdeleme fırsatımız oldu. Yeni tesisimizin şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

Başkan Şahin, Gaziantep Et Borsası ve Et Halinin 16 ay içerisinde tamamlanarak hizmete açılmasının planlandığını sözlerine ekledi.