Etkin ve yenilikçi yöntemlerle üyelerinin rekabet gücünü artırır.
2030 yılına kadar Gaziantep’in tarım ve hayvancılık sektöründe Türkiye’nin cazibe merkezi olmasına öncülük etmek ve kurumsallıkta mükemmelliği yakalamak.
GTB’DEN ANTEPFISTIĞI İŞLETMECİLERİNE İHRACAT DANIŞMANLIĞI HİZMETİ
Tarih: 28.09.2017 - Perşembe
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Uluslararası Rekabeti Geliştirme’ (Ur-Ge) projesi kapsamında antepfıstığı işletmecilerine yönelik uluslararası danışmanlık hizmetleri sunmaya başladı.

Antepfıstığının uluslararası piyasalarda pazar payının artırılması ve hedef pazarların belirlenmesine yönelik çalışmalar yürüten Gaziantep Ticaret Borsası, Antepfıstığı işletmecisi üyelerini ihracat danışmanlığı hizmetleriyle dış ticarete hazırlıyor.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Ekonomi Bakanlığının destekleriyle düzenlenen ‘Gaziantep’in Antepfıstığı İhracatı Büyüyor’ Ur-Ge projesinde yer alan işletmelere yönelik ‘Dış Ticaret İstihbaratı Danışmanlık’ hizmeti vermeye başladıklarını açıkladı.

GTB’nin koordinesinde gerçekleştirilen danışmanlık hizmetinin, Yalova Üniversitesi Pazarlama Bölümü Öğretim Görevlisi Cengiz Özcan ve Dış Ticaret Uzmanı Özgül Karagöz tarafından verildiğini belirten Tiryakioğlu, UR-GE projesinde yer alan 4 firmanın şu ana kadar gerekli başvuruları yaparak danışmanlık hizmetinden faydalanmaya başladığını söyledi.

Uzman danışmanların belirlenen gün ve saatlerde firma temsilcileriyle bir araya gelerek ihracat konusunda paylaşımlarda bulunduğunu kaydeden Tiryakioğlu, danışmanlık hizmetlerinin içeriği hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

  “Danışman ekibimiz, firmalarımıza ihracatta belirlenen hedef ülkeler hakkında istatistiki veriler sunarak, ihracat planı içerisinde yer alan ülkelerin coğrafi konumu, sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı ile gümrük prosedürleri hakkında hizmet sunuyor. Bunun yanı sıra yurt dışında rakip firma ürünlerinin fiyatları, standartları, teknik özellikleri, pazarlama stratejileri ve pazar trendleri ile ilgili araştırma raporları da danışmanlarımız tarafından verilen hizmetler arasında yer almakta.”

Tiryakioğlu, Antepfıstığı işletmecilerine yönelik düzenlenen danışmanlık hizmetlerinin sonunda, bu firmaların en az 3 farklı yurt dışı pazarına mal satışı gerçekleştirmelerinin beklendiğini de sözlerine ekledi.