Başkandan Mesaj

Ocak 2021

Değerli Üyelerimiz,

Öncelikle 2021 yılının tüm dünyada yaraların sarıldığı, hayatın normal akışına döndüğü sağlık ve huzur dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum. 

COVİD-19 salgınının tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel bir sorun haline dönüştüğü bir yılı geride bırakıyoruz. Özellikle ekonomide çeşitli nedenlerle zor geçen iki yılın ardından son çeyrekteki yüzde 5'ler düzeyindeki büyüme oranı 2020 yılına ilişkin beklentilerimizi, hedeflerimizi diri tutmamıza, yeni yıla daha istekli ve daha güçlü adımlarla girmemizi sağlamıştı. 

Bunun işaretleri zaten ekonomide kendini gösteriyor, bu rüzgârın daha kuvvetli esmemesi için ufukta geçerli hiçbir neden gözükmüyordu. Bu durum ilk Covid-19 vakalarının görülmesine kadar geçerliliğini korudu. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte ekonomide tam anlamıyla küresel bir kilitlenme ve belirsizlik yaşandı. Bu dönemde ülkemiz salgının ekonomiye muhtemel etkilerini en asgari seviyeye indirmek için tedbir kararları alarak destek paketleri açıkladı. Gümrüklerden ulaştırmaya, üretimden iç ticarete kadar alınan tüm bu önlemler Türkiye'nin bu zorlu süreçte başarılı bir sınav vermesine katkı sundu. Salgın etkisini halen sürdürmekte fakat aşının da devreye girmesiyle birlikte, 2021 yılını salgın sürecinin sona ereceği, dünyanın topyekün yaralarını sarmaya başlayacağı bir toparlanma yılı olarak değerlendiriyoruz. Ülke olarak dünya tarihine geçen zor bir yılı geride bırakıyoruz, tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin 2020 yılını pozitif büyümeyle tamamlayacağına dair ümitlerimizi koruyoruz. 

Pandemi döneminde, Gaziantep üretkenliğini ve çalışkanlığını bir kez daha ortaya koydu. Zor koşullara rağmen Gaziantep'te üretim zincirinin çarkları aksamadan döndü. Yaşanan çeşitli sorunlara rağmen bu süreçte ihracatını artırmayı başaran birçok sektörümüz oldu. Bu durum ihracat verilerine de olumlu bir şekilde yansıdı. Gaziantep 2019 yılını toplam 7 milyar 471 milyon 843 bin dolar ihracat kaydıyla kapatmıştı.  Bu sene yılın ilk 11 ayında gerçekleştirilen toplam ihracatımız ise 7 milyar 51 milyon dolar seviyesine ulaştı. En fazla ihracat yapan ilk 5 şehir arasındayız. Aralık ayı ihracat rakamlarının açıklanması ile inşallah bu zorlu yılı 7,5 milyar doların üzerinde rekor bir ihracat kaydıyla tamamlamayacağına inanıyoruz.  Bu süreçte özveri ile fedakârca çalışan Gaziantep ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm iş dünyamızı ve çalışanlarını ayrıca kutluyorum. 

2020 yılı borsamız içinde projelerimizin hizmete kazandırıldığı bir yıl oldu. Türkiye’de sektörlerinde bir ilk teşkil eden Antep Fıstığı Lisanslı Depo ile Et Borsası ve Et Hali inşaatları tamamlanarak hizmet vermeye başladı.

Temeli geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin teşrifleriyle atılan Antep Fıstığı Lisanslı Depomuz bu sene ürün kabul işlemlerine başladı. İpekyolu Kalkınma Ajansının destekleriyle Gaziantep-Nizip Karayolu üzerinde inşaatı tamamlanan depomuz, fiziki 10 bin ton depolama kapasitesine sahip. Antep Fıstığı Lisanslı Depomuz, çiftçilerimize ürünlerini tüm risklere karşı güvenli ve sağlıklı depolama imkânı sağlamakta. Öte yandan bu yıl içerisinde Türkiye’nin ilk Gastronomi kenti unvanına sahip Gazi şehrimize Türkiye’nin en büyük ve en modern Et Borsası ve Et Halini kazandırdık. Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle 30 bin metrekare alan üzerinde inşaatı tamamlanan Et Borsası ve Et Halinde, hak sahibi kasaplarımıza işyerlerini teslim ettik. Et Borsası ve Et Halinde şu anda hizmet verilmeye başlandı. Şehirde tüketilen et kalitesinin artmasına ve et üretiminin modern tesislerde daha hijyenik şartlarda yapılmasına katkı sunacak.


Mehmet AKINCI
Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı