Başkandan Mesaj

Aralık 2019

Değerli Üyelerimiz,

Türkiye, 2018’in ikinci yarısında başlayan spekülatif kur ataklarının olumsuz etkilerini gördüğü 2019’u artık geride bıraktı. Zamanında alınan önlemlerle kurdaki daralmayı azaltarak 2019’un üçüncü çeyreğinden itibaren finansal piyasalarda kısmi bir rahatlamaya kavuşan ülkemiz, yakaladığı bu istikrarı yılın son çeyrek rakamlarına da yansıtma başarısı gösterecektir.

2020 yılından iş dünyası olarak beklentilerimiz hayli yüksek. Küresel ölçekli sorunlar yaşanmaması halinde yeni yılın son derece pozitif geçerek Türkiye’nin yeniden yüzde 5 seviyelerinde bir büyüme performansına ulaşmasını öngörüyoruz. 2020 yılı şartların uygun gitmesi halinde bir nevi telafi yılı olacak.

2020'de büyüme ivmesini iyi kullanabilirsek, Cumhuriyetimizin 100. yılına hedeflediğimiz rakamlarla güçlü bir şekilde girmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

Ekonomik gelişmeleri Gaziantep özelinde ele alacak olursak 2019 yılı her ne kadar küresel sorunlara bağlı kayıp bir yıl gibi görünse de Gaziantep ihracat noktasında farkını bir kez daha ortaya koydu.

Üretim, istihdam ve ihracatta Türkiye’nin lokomotif şehri konumunda bulunan Gaziantep, 2019 yılında toplam 7 milyar 471 milyon 843 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. İhracatta geçen yıla oranla yüzde 7,7 gibi bir büyüme ivmesi yakalayarak tarihi bir rekora imza atan ihracatçılarımız, aynı zamanda 2020 hedeflerimize yönelik beklentilerimizi de revize ettirdi. Gaziantep yaşanan çeşitli sorunlara rağmen üretmeye, ürettiğine değer katmaya ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.

Tüm bunların yanı sıra büyük ümitlerle ilk adımlarımızı attığımız 2020 yılı borsamız içinde bir milat oluşturacak. İnşaat çalışmaları tamamlanma aşamasında olan Et Borsası ve Antep Fıstığı Lisanslı Depoculuk ve yeni İdari binamızı inşallah bu yıl içerisinde hizmete kazandırmış olacağız.

Antep fıstığının geleceğine yaptığımız büyük bir yatırım olarak değerlendirdiğimiz Antep Fıstığı Lisanslı Depoyu bu seneki fıstık hasat sezonunda ürün kabulüne yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Türkiye’nin ilk Antep fıstığı lisanslı deposu olma özelliğini taşıyan tesis fıstık üreticimize çok önemli katkılar sağlayacak. Bir nevi fıstık bankacığı görevi üstlenecek olan lisanslı depo tamamen devlet güvencesi altında faaliyetlerini sürdürecek. Fıstık üreticilerimize emanet suiistimallerine karşı güvenli, sigortalı ve sağlıklı depolama imkânı sağlayacak olan tesis aynı zamanda kira, nakliye ve analiz gibi destekler verecek.

Yine önemli vizyon projelerimiz arasında yer alan Et Borsası’ da Türkiye’de bir ilk teşkil etmekte. İnşaat çalışmaları tamamlanan ve çevre düzenlemesine geçilen Et Borsasında inşallah 2020 yılının ilk aylarında hak sahibi kasaplarımıza tapularını teslim etmeyi başlayacağız. Yıl içerisinde hizmete açılacak olan Et Borsasının, şehrimizin gastronomi kimliğine önemli katkılar sunmasını bekliyoruz.


Mehmet AKINCI
Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı